Első gyermekes anyuka tapasztalatai

Hőstettek minden napra

Babaúszáson jártunk

Már régóta kacérkodtunk a gondolattal, hogy elvigyük Bálintot babaúszásra. Jöttek a kifogások: az időjárás, a belső bizonytalanság a szülés utáni amorf alakom miatt, a félelem, hogy mennyit fog sírni, hogy fogom ott megszoptatni, amikor itthon is csak bizonyos pozícióban hajlandó. 

3 hónapos kortól lehet kezdeni a babaúszást, amikor már begyógyult a köldökcsonk, és a kötelező oltások nagy részét is megkapta a baba. Bálint már 4 hónapos volt, így ezzel nem volt gond.

Majd jött a nagy dilemma a merüléssel kapcsolatban. Hagyjuk merülni a babát vagy a búvárreflex fenntartása rosszat tesz a későbbi reflexek fejlődésének? Én úgy tudom erre vonatkozóan nincsenek kutatások, így nem tudjuk, hogy hosszú távon rosszat tesz-e a babának. Az úszásoktatók álláspontja szerint a búvárreflexet nem lehet mesterségesen fenntartani, mindenképp elmúlik magától, és a baba áttér a szándékos levegő visszatartásra. A merülést gondos előkészületek előzik meg. Az első alkalommal még biztos nem fog merülni a babánk, csak akkor, amikor az úszás oktató úgy látja, hogy eléggé felkészültünk. 

babalab_a_tengernel.jpg

Nagyon szerettem volna már kimozdulni, ezért kezembe vettem az irányítást. Az interneten megkerestem a legközelebbi uszodákat, ahol tartanak babaúszást. Végül egy gödöllői uszira esett a választás. Nagy szerencse, pont megüresedett egy hely a hétvégi csoportban. Az első óra ingyenes volt, így nem volt vesztenivalónk.

Nagyon vártam már a napot. A férjemmel gondolkoztunk, hogy melyikünk menjen be a babával a vízbe. Ez jó alkalom az apa-baba kapcsolat erősítésére, nekem pedig a mozgásra. Végül megállapodtunk, ha több apuka lesz a vízben, akkor ő megy be, ha inkább anyukák, akkor én.

Beszereztük az úszáshoz szükséges kellékeket. Úszópelenkát bármelyik drogériában, bababoltban, vagy internetes webáruházban beszerezhetünk. Az árakban vannak különbségek. Én nem gondolom, hogy a drágább, márkásabb úszópelenka többet tudna, mint az olcsóbb verzió. Így is, úgy is csurom víz lesz, csak arra jó, hogy a nagy dolgokat bent tartsa. Erre jön rá az úszónadrág. A mi uszodánkban bármilyen úszónadrágot lehet viselni, de olvastam olyat, ahol kifejezetten 3 rétegű, vízhatlan nacit kötelező viselni (amit ott helyben is meg lehet venni). Először egy ruhaboltban vettem egy szimpla úszónadrágot, majd rendeltem az interneten egy 2 rétegű úszópelenkát, ami alá elvileg papír pelenka sem kéne, majd a férjem vett, egy bababoltban két jó minőségű úszónadrágot: az egyik 2 rétegű (1.-2.kép), a másik 3 rétegű, amiben még egy külön betét is van(3.-4.kép). Ezek a kedvenceim. Ja, igen, nem gondolkodtuk túl a dolgot. Az igazság az, hogy az első alkalomra csak egy olcsó (1200 Ft-os) úszónadrágot vittünk, később szereztük be a többit.

20180303_145941.jpg

20180303_145952.jpg

 

20180303_145838.jpg

 

20180303_145854.jpg

Mit vigyünk magunkkal:

  • úszópelenka
  • úszónadrág
  • papucs (mindkét szülőnek)
  • fürdőruha (ez ajánlott mindkét szülőnek, ha időközben váltják egymást)
  • törölköző
  • pelenkázáshoz szükséges dolgok
  • pelenkázó alátét/ textil pelenka
  • testápoló krém (ha érzékeny a baba bőre)
  • váltás ruha a babának (nálunk ez mindig van a nem várt balesetek miatt)

A babaúszás reggelén Bálint nagyon nyűgösen kelt fel, egész délelőtt sírt, nem volt hajlandó enni. A férjem mondta, hogy inkább maradjunk otthon, nehogy ott is végig nyűgös legyen, sírjon. Az indulás előtt 15 perccel aludt el. Úgy gondoltam a környezetváltozás, az események zajlása majd eltereli a figyelmét. Biztos tetszeni fog neki a sok víz, mert a kádban imád fürdeni. Így felkerekedtünk, a kisfiunk az öltözésnél felébredt, de az autóban visszaaludt. Mikor megérkeztünk az uszodába kaptunk egy másolatot a házirendről, alá kellett írnunk, hogy nem tudunk olyan betegségről, ami miatt nem mehetünk vízbe, majd felvettük a papucsunkat és bementünk az öltözőbe. Az első órán mindketten bent lehettünk a medencetérben, de a medencében csak az egyikünk. A további alkalmakkor kintről az öltözőből nézheti az egyik szülő egy monitoron, hogy mi történik bent. (Úgy hallottam, ez nem mindenhol van így. Van ahol minden órán bent lehet anyuka és apuka is.)

Mivel több volt az apuka a vízben, ezért a férjem ment be Bálinttal. Pár perc múlva sírni kezdett a picurka, ezért én is felvettem a fürdőruhámat, és leváltottam a páromat. Mondókákkal tarkított játékokról, locs-pocsolásról, és a merülés előkészítéséről szólt az óra, majd előkerültek színes labdák, úszó játékok, és a csörgő varázspálca is. Be kell vallanom, én jobban élveztem az órát mint a kisfiam. Neki kell egy kis idő, hogy az új dolgokat megszokja, feldolgozza a sok ingert, a többi ember és baba látványát. Második alkalommal már jobban feloldódott ő is, és kiderült, hogy melyik a kedvenc feladata. Imád tapsolni, így a "Ha jó a kedved tapsolj nagyokat..." dal közben már nevetett is.

35 perc az kötelező és 10 perc szabad program. Az utolsó 10 percben bemehet a másik szülő is a medencetérbe és fotózhatja a kis csemetéjét. Nekünk rengeteg jó képünk és videónk született, amit nagy élmény most is vissza nézni. 

balint_uszi_szerkesztett.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://elsogyermekesanyuka.blog.hu/api/trackback/id/tr4813712484

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Első gyermekes anyuka tapasztalatai

2017-ben szültetett meg a kisfiam. Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy megosszam a tapasztalataimat a terhességről, anyaságról, gyermeknevelésről, valamint, hogy megörökítsem az élményeimet magamnak, a családnak, és a kisfiamnak, hogy később visszaolvasva felidézhessük a szép és a nehéz pillanatokat is.

Friss topikok

Címkék

Archívum

süti beállítások módosítása